Odszedł Zbigniew Hałat

Odszedł dr Zbigniew Hałat

To wielka strata. Stracić kogoś, kto w tym trwającym od ponad dwóch lat covidowym obłędzie mówił prawdę, wzmacniał i dawał nadzieję – boli, bardzo.

Wiadomość o śmierci dr Zbigniewa Hałata przekazała rodzina za pośrednictwem konta na Twitterze.

Zbigniew Hałat miał 72 lata. Dr Hałat był znanym lekarzem epidemiologii oraz byłym wiceministrem zdrowia.

Studia lekarskie ukończył na Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1974. Po studiach wyjechał do Afryki, gdzie zajmował się zwalczaniem ciężkich i występujących masowo epidemii chorób tropikalnych. W latach 1974–1984 pracował w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu, a później w Szpitalu Wojewódzkim im. J. Babińskiego. W 1977 w WZiOS we Wrocławiu uzyskał I stopień specjalizacji z medycyny społecznej, zaś w 1980, II stopień specjalizacji z epidemiologii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. W latach 80. był konsultantem ds. epidemiologii rządu w Kenii (w Afryce Wschodniej).

Po powrocie do kraju poświęcił się zapobieganiu AIDS podczas działalności w Polskim Czerwonym Krzyżu. Od 18 kwietnia 1991 do 20 listopada 1993 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i głównego inspektora sanitarnego. Pracował także na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym gdzie przez cztery lata był pracownikiem naukowo-dydaktycznym. Jest autorem felietonów pt. „Spróbuj pomyśleć” w Radiu Maryja oraz publicystą Telewizji Trwam. Od listopada 2016 do marca 2021 był zastępcą dyrektora ds. medycznych w Dolnośląskim Oddziale NFZ we Wrocławiu.

W 2000 założył Instytut Wody. Pełnił funkcję prezesa wielu organizacji społecznych, m.in. Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Konsumentów, Medycznego Centrum Konsumenta, Towarzystwa Ślężańskiego i Towarzystwa Dobroczynnego im. Joanny Ewy Hałat – Wielebnej Matki Józefy Hałacińskiej.

Jest autorem opracowań, artykułów i wykładów m.in. z dziedziny zdrowia publicznego i praw konsumentów, w tym szczególnie propagujących zdrową wodę i zdrowe żywienie.

Dr Hałat od 18 kwietnia 1991 do 20 listopada 1993 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i głównego inspektora sanitarnego. W 2021 został jednym z liderów ruchu Polska Jest Jedna, sprzeciwiającego się obowiązkowym szczepieniom przeciw wirusowi SARS-CoV-2 oraz tzw. “segregacji sanitarnej”.

Zmarł 17 kwietnia 2022. Został pochowany 22 kwietnia 2022 na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

About the Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like these